ОПАЛЕННЯ
ТВЕРДИМ ПАЛИВОМ
Твердопаливне опалення залишається актуальним не тільки в разі, коли немає підключення до газу, адже на тлі світової енергетичної кризи та різкого подорожчання енергоносіїв саме тверде паливо є найбільш доступним та дешевим для громадян нашої держави. Більшість вважає, що твердопаливні котли залишились все тими ж "консервними банками", які несуть сморід, копоть та мороку. Але сьогоденні твердопаливні пристрої набагато технологічніші, вміють самостійно контролювати температуру теплоносія, подавати паливо з бункера та підтримувати заданий температурний режим в будівлі.
Типи котлів та
палива
Твердопаливний котел з ручним регулюванням
Це звичний для всіх, найдешевший варіант обладнання. Являє собою металевий або чавунний корпус з камерою згоряння, над нею розташований теплообмінник, через який циркулює теплоносій. Перевагою цього типу обладнання є достатньо невелика ціна, аже він має досить примітивну конструкцію. Недоліки - низька ефективність та якість виконання, невеликі можливості керування температурою теплоносія та процесом горіння, потреба у догляді та поповненню палива раз у 2-3 години, велика кількість золи. ККД в середньому на рівні 55-60%. В якості палива можуть використовуватись дрова, вугілля, брикети, інший горючий матеріал.
Твердопаливний котел з нагнітаючою турбіною
По суті та ж конструкція, але з наявною модульованою турбіною, що регулює темп подачі повітря у камеру згорання. До турбіни приєднується заглибний датчик температури теплоносія, за допомогою якого автоматика турбіни регулює кількість обертів, пригнічуючи процес горіння при досягненні потрібної температури теплоносія. Переваги та недоліки ті ж самі, але за допомогою турбіни можна досягнути невеличкої економії десь у 5% по зрівнянню зі звичайним котлом. Паливо використовується таке ж, що й у версії без турбіни.
Твердопаливний котел тривалого горіння
Більш сучасна модифікація обладнання, що розвинулась в останні 15 років. Являє собою сталеву конструкцію, схожу зі звичайним котлом, але теплообмінником є усі внутрішні поверхні котла, присутні додаткові димові канали для відбору тепла у залишкових димових газів. Перевагами є більш заощадливе та контрольоване горіння, робота в режимі "тління" палива, більший час роботи на одній закладці дров - 5-6 годин. Недоліками можна вважати більшу вартість та досить велику вагу обладнання. У такого типу обладнання вже наявні у комплекті автоматика керування та турбіна. ККД досягає 75%. Може використовувати будь-яке паливо, але найбільш ефективний при використанні вугілля.
Піролізний котел
Модифікація котла для дров'яного опалення, що отримує додатковий ККД внаслідок дожигання деревинного газу в окремій камері. Конструктив являє собою сталеву або чавунну конструкцію з двома камерами згоряння: основною, де відбувається горіння дров, та додатковою, де відбувається дожигання деревного газу. Шляхом дожигання газу котел генерує до 10% додаткового тепла, після чого його ККД може досягати 80-85%. Перевагою такого типу обладнання є суттєва економія палива, основний недолік - необхідність підтримувати вологість деревини на рівні не більш ніж 20, в іншому випадку усі його переваги зникають і він працює як звичайний котел
Пелетний котел
Найбільш сучасна та розвинена модифікація твердопаливної техніки з найбільшим часом роботи на одному завантаженні та рівнем автоматизації. Являє собою сталеву конструкцію, основними відмінностями якої є наявність бункера для пелет та пелетного пальника. В якості палива використовуються деревні пелети, які за допомогою шнека подаються на спеціальну поверхню (так звану "тарілку") у камері згоряння та підпалюються пальником. Процес горіння контролюється автоматикою, яка збирає дані з датчика температури теплоносія та лямбда-зонда, що вимірює склад продуктів горіння. Це найбільш комфортна варіація обладнання, яка дозволяє працювати до тижня на одному завантаженні палива, досить точно підтримує температуру, майже не лишає залишків твердого палива та золи. Недоліком є достатньо велика вартість обладнання, але вона компенсується суттєвою економією при опаленні та за досить невеликий термін окуповує себе.
ПОТРІБНА ДОПОМОГА
ПО ВИБОРУ КОТЛА?
Ми розробили велику кількість проєктів котелень та змонтували їх, отже точно знаємо особливості різних моделей котлів у поєднанні з різними опалювальними системами. Наші фахівці готові вивчити вашу ситуацію та надати зважені та інформативні поради щодо реконструкції вашої котельні.
Головною відмінністю твердопаливного опалення є той факт, що це досить інерційні системи, тобто щоб підняти або знизити температуру теплоносія потрібен деякий час, на відміну від газового або електричного опалення, вимикаючи яке ви одразу припиняєте генерацію тепла і навпаки. Це може доставляти деякі незручності при керуванні температурою в будівлі. Щоб уникнути цих проблем котел відділяють від контуру опалення буферною ємністю.
У такій схемі котел нагріває воду у малому контурі з буферною ємністю, а система опалення нагрівається по окремому контуру та підтримує стабільну температуру у приміщенні за допомогою кімнатних термостатів та сервоприводів. Також, в залежності від побажань та планування можна організувати роздачу теплоносія з ємності по декількох напрямках за допомогою розподільчих колекторів з насосно-змішувальними вузлами. Це могуть бути контури опалення різних поверхів або радіаторів, контурів теплої підлоги.
Також дуже рекомендується ставити на зворотну лінію котла переналаштований термозмішуючий клапан, а у разі роботи із буферною ємністю - laddomat. Це збалансує роботу котла, збільшить термін його служби, дозволить більш економно витрачати паливо.
За нашим досвідом, найбільш комфортними та економічними є системи з твердопаливним котлом та альтернативним джерелом теплогенерації - електро чи газовий котел, декількома контурами опалення з теплою підлогою та радіаторами, кімнатними термостатами, розподільчими колекторами з автоматизованими приводами. В такій зв'язці ви отримуєте найбільш гнучку та комфортну систему, з якою вам не потрібно буде постійно бігати у котельню, щоб налаштувати роботу котла, а з точки зору економії ви отримаєте усі цінові переваги твердого палива.